Latarnia Kikut

„Kikut” to jedyna w Polsce w pełni automatyczna, a co za tym idzie bezobsługowa latarnia morska. Stoi 70 m n.p.m. na wzniesieniu Kikut. Kiedyś była wieżą widokową, jednak dla potrzeb rozwijającego się portu w Świnoujściu rozbudowano ją na latarnię morską. Ma ona na celu stacjonowanie przypływających tam statków oraz określanie ich pozycji.

Powstała na kamiennych ścianach byłej wieży. Dobudowano do niej ceglane podwyższenie i zamontowano białą latarnię. Jej uruchomienie datuje się na 15 stycznia 1962r. Niestety, odkąd wieżę przekształcono w latarnię, władze zarządzające (Urząd Morski w Szczecinie) zamknęły ją dla zwiedzających. Jest to wielka strata dla odwiedzających ją ludzi, bowiem widok ze szczytu wieży był czymś niesamowitym. Panorama Bałtyku, lasy i wzgórza, widok rozciągający się hen daleko… Teraz to tylko wspomnienia.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

Jak dotąd jedyna w Polsce w całości zautomatyzowana i kompletnie bezobsługowa (nie licząc przyjeżdżających od czasu do czasu pracowników technicznych) latarnia. Konstrukcję zainstalowano i uruchomiono w 1962 roku na zrębach kamiennej wieży widokowej, która od tego czasu pozostaje zamknięta dla turystów. Wzniesienie Kikut, na którym stoi latarnia, sięga 70 m n.p.m.

Filmowaniem Latarni Kikut może zająć się firma KM Studio, filmy reklamowe Wrocław

Latarnia Kikut adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Latarnia Kikut, zobacz gdzie w Wisełce zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Latarnia Kikut.
  • Ulica
    Woliński Park Narodowy
    Latarnia Kikut mieści się przy ulicy Woliński Park Narodowy w Wisełce
  • 72-513 Wisełka
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Latarnia Kikut opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij