Niechorze - jak dojechać, jak dotrzeć, co zwiedzać, co warto zobaczyć?

Niechorze

Niechorze, położone pomiędzy Morzem Bałtyckim a jeziorem Liwia Łuża, to miejsce corocznego wakacyjnego odpoczynku dla wielu tysięcy wczasowiczów.

Kąpielisko w tej miejscowości wypoczynkowej działa od końca XIX w. Szeroka plaża z wyznaczonym kąpieliskiem o długości 300 metrów odgrodzona jest od wioski stromym klifem.

Na urwisku stoi druga pod względem wysokości - wysoka na czterdzieści pięć metrów - funkcjonująca od 1866 roku latarnia morska Niechorze. Ze środkowej części prostokątnego, postawionego z cegły budynku, będącego podstawą latarni, wyrasta wieża latarni początkowo o kwadratowym przekroju, a następnie przechodząca w przekrój ośmiokątny. Wieża na wysokości trzydziestu sześciu metrów zakończona jest wystającym gzymsem, który stanowi podstawę tarasu widokowego. Aby dostać się na niego, trzeba wspiąć się aż po dwustu dziesięciu schodkach wewnątrz wieży, ale widok z tarasu wynagradza poniesiony przez nas trud. Światło latarni widzialne jest aż z dwudziestu mil morskich.

Oprócz tego w Niechorzu wciąż można natknąć się zabytkowe chaty i zagrody rolnicze z przełomu osiemnastego i dziewiętnastego stulecia, a także XIX-wieczne kamienice.

Kolejnym miejscem historycznym w Niechorzu jest zlokalizowane w centrum miejscowości Muzeum Rybołówstwa, udostępnione do zwiedzania w 1994 roku. Można tutaj oglądając sprzęt rybacki, przyrządy nawigacyjne, łodzie, spreparowane ryby, dokumenty, archiwalne fotografie oraz mnóstwo innych okazów pokazujących specyfikę fachu rybaka. Charakterystyczne dla muzeum jest wejście do budynku, które wiedzie przez rozpołowioną łódź rybacką.

W Niechorzu znajduje się też Park Miniaturowych Latarni Morskich. Tu, na jednym placu można przyjrzeć się wszystkim latarniom morskim polskiego wybrzeża bardzo rzetelnie odwzorowanym, oczywiście wielokrotnie pomniejszonym.

Na południu miejscowości znajduje się jezioro Liwia Łuża, stanowiące od końca lat 50-tych minionego stulecia rezerwat ornitologiczny. Rezerwat ten obejmuje jezioro i jego otoczenie. Jezioro jest bardzo płytkie, bo jego średnia głębokość nie przekracza  1 m, z charakterystyczną roślinnością - wysepkami trzcinowymi. Trzciny obrastają też pas przybrzeżny jeziora w szerokości 5- 60 metrów. Jezioro stanowi wspaniałe warunki do wylęgu dzikiego łabędzia i innych gatunków ptaków błotno-wodnych.

Niechorze to także świetne miejsce dla wędrówek zarówno pieszych jak i rowerowych. Wyznaczone tutaj trasy wokół jeziora oraz nowa wypożyczalnia rowerów - Rewal Bike System wspomagają tę formę aktywnego wypoczynku.

Przez Niechorze biegnie także linia zabytkowej kolei wąskotorowej z budynkiem dworca z przełomu XIX i XX stulecia. W wakacje można skorzystać z wycieczki Ciuchcią Retro z zabytkowym parowozem.

Noclegi w Niechorzu zaspokoją oczekiwania każdego turysty, oferując standard przystosowany do oczekiwań i zasobności "kieszeni".

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.wiselka.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0