Niechorze - jak dojechać, jak dotrzeć, co zwiedzać, co warto zobaczyć?

Niechorze

Niechorze, położone pomiędzy Morzem Bałtyckim a jeziorem Liwia Łuża, to miejsce corocznego wakacyjnego odpoczynku dla wielu tysięcy wczasowiczów.

Kąpielisko w tej miejscowości wypoczynkowej działa od końca XIX w. Szeroka plaża z wyznaczonym kąpieliskiem o długości 300 metrów odgrodzona jest od wioski stromym klifem.

Na urwisku stoi druga pod względem wysokości - wysoka na czterdzieści pięć metrów - funkcjonująca od 1866 roku latarnia morska Niechorze. Ze środkowej części prostokątnego, postawionego z cegły budynku, będącego podstawą latarni, wyrasta wieża latarni początkowo o kwadratowym przekroju, a następnie przechodząca w przekrój ośmiokątny. Wieża na wysokości trzydziestu sześciu metrów zakończona jest wystającym gzymsem, który stanowi podstawę tarasu widokowego. Aby dostać się na niego, trzeba wspiąć się aż po dwustu dziesięciu schodkach wewnątrz wieży, ale widok z tarasu wynagradza poniesiony przez nas trud. Światło latarni widzialne jest aż z dwudziestu mil morskich.

Oprócz tego w Niechorzu wciąż można natknąć się zabytkowe chaty i zagrody rolnicze z przełomu osiemnastego i dziewiętnastego stulecia, a także XIX-wieczne kamienice.

Kolejnym miejscem historycznym w Niechorzu jest zlokalizowane w centrum miejscowości Muzeum Rybołówstwa, udostępnione do zwiedzania w 1994 roku. Można tutaj oglądając sprzęt rybacki, przyrządy nawigacyjne, łodzie, spreparowane ryby, dokumenty, archiwalne fotografie oraz mnóstwo innych okazów pokazujących specyfikę fachu rybaka. Charakterystyczne dla muzeum jest wejście do budynku, które wiedzie przez rozpołowioną łódź rybacką.

W Niechorzu znajduje się też Park Miniaturowych Latarni Morskich. Tu, na jednym placu można przyjrzeć się wszystkim latarniom morskim polskiego wybrzeża bardzo rzetelnie odwzorowanym, oczywiście wielokrotnie pomniejszonym.

Na południu miejscowości znajduje się jezioro Liwia Łuża, stanowiące od końca lat 50-tych minionego stulecia rezerwat ornitologiczny. Rezerwat ten obejmuje jezioro i jego otoczenie. Jezioro jest bardzo płytkie, bo jego średnia głębokość nie przekracza  1 m, z charakterystyczną roślinnością - wysepkami trzcinowymi. Trzciny obrastają też pas przybrzeżny jeziora w szerokości 5- 60 metrów. Jezioro stanowi wspaniałe warunki do wylęgu dzikiego łabędzia i innych gatunków ptaków błotno-wodnych.

Niechorze to także świetne miejsce dla wędrówek zarówno pieszych jak i rowerowych. Wyznaczone tutaj trasy wokół jeziora oraz nowa wypożyczalnia rowerów - Rewal Bike System wspomagają tę formę aktywnego wypoczynku.

Przez Niechorze biegnie także linia zabytkowej kolei wąskotorowej z budynkiem dworca z przełomu XIX i XX stulecia. W wakacje można skorzystać z wycieczki Ciuchcią Retro z zabytkowym parowozem.

Noclegi w Niechorzu zaspokoją oczekiwania każdego turysty, oferując standard przystosowany do oczekiwań i zasobności "kieszeni".

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.wiselka.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

Kategorie atrakcji

Pozostałe atrakcje turystyczne

Plaża w Wisełce Wisełka jest oddalona od plaży o ok. 1200 metrów. Droga do plaży jest przyjemna, jako że prowadzi przez las sosnowo-bukowy. Plaża...

Działający w Międzyzdrojach Gabinet Figur Woskowych powstał w 1998 roku i początkowo prezentował 13 znanych polskich osobistości, w tym Cezarego Pazurę, Krystynę Ja...

Wzgórze Gosań jest najwyższym wzniesieniem na polskim wybrzeżu. Stanowi jeden z czterech punktów widokowych w

Międzywodzie Międzywodzie to nieduża wieś letniskowa, położona na Mierzei Międzywodzkiej, pomiędzy skrajem Morza Bałtyckiego, a wodami Zalewu Ka...

Pobierowo Jeżeli ktoś wypatruje pięknej plaży, chce wakacji pośród sosen, w oddaleniu od miejskiego zgiełku -

Wyspa Wolin Wyspa Wolin - wyspa przybrzeżna o powierzchni ok. 265km2, leżąca na Bałtyku, na terenie Polski, pr...

Niechorze Niechorze, położone pomiędzy Morzem Bałtyckim a jeziorem Liwia Łuża, to miejsce corocznego wakacyjnego odpoczynku...

Międzyzdroje Międzyzdroje rozsławił Festiwal Gwiazd oraz Promenada Gwiazd - niedu...

Wolin Wolin to nieduże miasto leżące na naszej największej wyspie -

Świnoujście Świnoujście - miasto leżące na zachodnio-północnym krańcu Polski, nad brzegiem Morza Bałtyck...

Dziwnów Dziwnów to niewielkie miasteczko turystyczne usytuowane na płn./zach. brzegu Bałtyku, w Zachodniopomo...

Dziwnówek Podróżując na wsch. z Dziwnowa trasą nr 102, po przebyciu około 3 kilometrów, dojedziemy do Dziwnówka.

Przed wojną wieś nazywała się Neuendorf, krótko po wojnie Nowa Wieś by ostatecznie zostać nazwaną Wisełka. Wisełka położona jest na ...

chevron_left
chevron_right
serce Twoje ulubione obiekty 0