Świnoujście - jak dojechać, jak dotrzeć, co warto zobaczyć?

Świnoujście

Świnoujście - miasto leżące na zachodnio-północnym krańcu Polski, nad brzegiem Morza Bałtyckiego, na czterdziestu czterech wyspach, z czego zaledwie trzy są zamieszkałe. Funkcjonuje tutaj port morski, który wespół z portem w Szczecinie tworzy jeden z największych nad Morzem Bałtyckim kompleksów portowych. Codziennie wypływają stąd 3 promy do Trelleborga, a także pięć do Ystad. W dodatku, port obsługuje transport produktów, głównie sypkich, takich jak rudy metali, węgla, a także zbóż.  Dla mniejszych jednostek pływających oraz jachtów w basenie północnym funkcjonuje marina na 150 jednostek z kompletnym zapleczem.

Symbolem miasta Świnoujście, a przede wszystkim nawigacyjną pomocą jest Stawa "Młyny" - charakterystyczny, cylindryczny, o białej barwie budynek w kształcie młynu wiatrowego, umiejscowiony tuż przy wejściu do portu na zachodnim falochronie.

Świnoujście ma bogatą historię - znajdują się tu 3 forty - 2 Forty Zachodnie - Anioła oraz Fort Nadmorski Artyleryjski i Fort Wschodni nazywany Fortem Gerharda. Forty w swej historii Świnoujścia zmieniały właścicieli - były w posiadaniu Prusaków, Szwedów, Francuzów oraz Rosjan.

W pobliżu Fortu Gerharda zlokalizowana jest najwyższa w Polsce (sześćdziesiąt pięć m) latarnia morska z połowy dziewiętnastego wieku. Pierwotnie, wieża latarni morskiej miała ośmioboczny przekrój, ale w czasie remontu na początku wieku XX nabrała przekroju okrągłego. Pobudowana jest ona z żółtej cegły, a przyległe budynki z czerwonej. Z rokiem 2000, po ostatniej odnowie można zwiedzać latarnię oraz zachwycać się widokiem portu z jej tarasu.

Jednak Świnoujście to przede wszystkim miejsce letniego odpoczynku. Świnoujście to aż 10 kilometrów szerokich, piaszczystych plaż, łagodnie wchodzących w Bałtyk tworząc płytkie kąpieliska. Czystość morza i plaży potwierdza przyznawany świnoujskiemu kąpielisku certyfikat Błękitnej Flagi.

Wzdłuż plaży wiedzie popularna wśród urlopowiczów Promenada Nadmorska (ulica Stefana Żeromskiego). Nieopodal promenady znajduje się muszla koncertowa, zabytkowe, dziewiętnastowieczne pensjonaty oraz mnóstwo typowych kramów z pamiątkami, muszelkami, bursztynami.

Następną promenadą jest ulica Wybrzeże Władysława Czwartego, z tego miejsca można zachwycać się widokiem wpływających do portu dużych statków pasażerskich i handlowych. Można stąd również udać się w rejs do Szczecina, wokół okolicznych wysp, portu albo do ościennych niemieckich miasteczek.

Świnoujście to duży ośrodek turystyczno-urlopowy - nie dziwi więc bogata baza gastronomiczno-noclegowa - od komfortowych hoteli czy apartamentów, poprzez domy wypoczynkowe, pensjonaty po pokoje oraz kwatery oferujące noclegi w Świnoujściu.

Więcej o atrakcjach miasta Świnoujście przeczytasz TUTAJ

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.wiselka.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0