Atrakcje turystyczne Wisełka i okolica

Położona na wyspie, w malowniczej otulinie Wolińskiego Parku Narodowego miejscowość Wisełka nie należy póki co do szczególnie popularnych rozpoznawalnych kurortów na polskim wybrzeżu. I nie do końca słusznie. Wprawdzie trudno oczekiwać, że prawdziwe oblężenie ze strony letnich wczasowiczów będzie przechodziła miejscowość, której najbliższe atrakcje można w większości zakwalifikować jako szeroko rozumiane walory przyrodnicze. Podróże spod znaku zielonej turystyki jeszcze się u nas nie przyjęły. Jednak w najbliższym sąsiedztwie Wisełki wybór opcji na spędzenie wolnego czasu jest już znacznie, znacznie większy niż przesiadywanie na plaży.

Jako portal polecamy w szczególności najchętniej odwiedzaną rodzinną atrakcję wybrzeża - Park Miniatur i Kolejek. Podróż do Dziwnowa samochodem trwa mniej więcej kwadrans w jedną stronę, a w tym miejscu można spędzić parę przyjemnych godzin. W końcu sposobność do zobaczenia wszystkich latarni morskich w Polsce czy podziwiania gigantycznej makiety z pociągami (ponad kilometr zabawkowych torów) nie zdarza się codziennie. Dzieciom spodoba się na pewno.

À propos wież sygnałowych dla żeglarzy i marynarzy - wypoczywając w Wisełce nie sposób nie wybrać się na spacer po pięknych terenach na zachodniopomorskim wybrzeżu. W okolicy nie brakuje mniej i bardziej oficjalnych szlaków turystycznych, a jeden z nich prowadzi do niemałej atrakcji: latarni Kikut. Nawet jeśli jest zautomatyzowana i zamknięta dla zwiedzających - mimo że powstała po przebudowie wieży widokowej na jednym z najwyższych wzgórz w regionie - to wciąż wzbudza żywe zainteresowanie wśród przyjezdnych.

Inną atrakcją dla koneserów, które czyni Wisełkę nieprzeciętną miejscówką, są skromne pozostałości słowiańskiego grodziska. Miejsce w którym stała osada znajduje się na charakterystycznym półwyspie Jeziora Czajczego, da się je rozpoznać po stożkowatym ukształtowaniu terenu (i tablicy pamiątkowej z 1966 r.). Będąc już na miejscu, warto zobaczyć również ogromny Wydrzy Głaz. Takich ciekawostek przyrodniczych czeka w okolicy całkiem dużo.

Niemałą atrakcję w było nie było nadmorskiej Wisełce stanowią okoliczne jeziora. To w końcu niezła alternatywa dla wzburzonego morza w kwestii różnych form wypoczynku. Od rekreacyjnego pływania kraulem / żabką / delfinem i opalania się począwszy, na niezobowiązującym wędkowaniu czy nauce pływania na desce windsurfingowej bądź w małej żaglówce skończywszy. Kto jak kto, ale amatorzy aktywnego wypoczynku powinni zżyć się z Wisełką bardzo szybko. Warto tutaj dodać, że do najbliższego pola golfowego spokojnie można udać się na własnych nogach.

W przypadku chęci przyjrzenia się innego rodzaju atrakcjom, spacer nie będzie już takim dobrym rozwiązaniem. Lepiej zadbać o jakiś kołowy transport, na przykład do Międzyzdrojów. To miasto o bardzo filmowym klimacie, żeby wspomnieć tylko słynną (i bodaj najważniejszą w kraju) Aleję Gwiazd i Muzeum Figur Woskowych, pełne podobizn sławnych aktorek, aktorów i kinowych postaci. Innymi atrakcjami godnymi polecenia, zwłaszcza dla przebywających w Wisełce rodzin z dziećmi, są serwujące spektakularne seanse filmowo-naukowe Planetarium i zagroda pokazowa żubrów, współpracująca z Muzeum Przyrodniczym im. Adama Wodziczki.

Innych ciekawych kierunków na małe wyprawy jest dużo, dużo więcej. Wyjątkowo duży wybór w atrakcjach na wypady z Wisełki będą mieli ci, którzy lubią poznawać historyczne ciekawostki. Uzupełniający wiedzę o czasach zimnowojennych - odtworzone Podziemne Miasto. Zafascynowani II Wojną Światową - Zalesie i tamtejsze bunkry, gdzie testowano prototypy V3. Pasjonaci XIX-wiecznych militariów - Świnoujście i całą sieć fortów, tworzących razem potężną niegdyś twierdzę morską. Z kolei na zaczytujących się w opowieściach o średniowieczu czeka nie lada gratka: Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie, dysponujące wciągającymi atrakcjami dla dzieci, jak i poważnych znawców mediewistyki.

Sama Wisełka atrakcje ma cokolwiek monotematyczne - na szczęście w najbliższych okolicach nie brakuje dobrych okazji, żeby co nieco urozmaicić pobyt nad morzem.

rozwiń
Atrakcje turystyczne Wisełka i okolica

Miejsce idealne dla każdego, dosłownie dla każdego. Miniaturowy świat latarni morskich i kolejek...

Ania Merecik

Rewelacja! Ciuchcie śmigające w miniaturowym świecie, wzorowo odtworzone latarnie morskie. Dzieci...

Michał
kmDziwnów Park Miniatur i Kolejek
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij